Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na wystawę mistrza fotografii Jacka Sztorca, cichego poety warmińskiego krajobrazu.
Jacek Sztorc zadebiutował wystawą pt. „Krajobrazy” (Stowarzyszenie PAX) i w swej pracy twórczej pozostał wierny tematyce pejzażu. Jego dorobek artystyczny, pokazujący piękno i wyjątkowość lokalnej przyrody, stanowi jednocześnie cenną, 45-letnią dokumentację śladów cywilizacyjnych przemian i dziejów kolejnych pokoleń mieszkańców Warmii i Mazur.
Patronami wystawy są Fundacja Borussia Olsztyn, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia Olsztyn oraz Goethe Institut.
Nota biograficzna artysty:
Jacek Sztorc – olsztynianin i uznany fotografik, nazywany cichym poetą warmińskiego krajobrazu. Naukę fotografowania rozpoczął w Pałacu Młodzieży w Olsztynie (dawniej Dom Kultury Dzieci i Młodzieży). Wieloletni członek Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego, w ostatnich latach, do momentu rozwiązania stowarzyszenia, pełnił funkcję wiceprezesa ds. wystawienniczych. W 2020 roku został członkiem Polskiego Związku Fotografów Przyrody. Ma na swoim artystycznym koncie 18 wystaw indywidualnych. Był komisarzem kilku wystaw fotograficznych. Uczestniczył również jako juror w cyklicznym konkursie „Sportowe wspomnienia zatrzymane w kadrze”. Od kilku lat z powodzeniem zajmuje się także fotografią wnętrz.
Prace Jacka Sztorca znajdą Państwo na stałej ekspozycji w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Wystawiane były także m.in. jako wizytówka Wydziału Promocji Urzędu Marszałkowskiego Olsztyna na festiwalu teatralnym we Francji (2008), podczas organizowanego przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wieczoru zamkowego z cyklu „Oko w oko” ze strażnikami przyrody (2008), w Ambasadzie RP w Królestwie Belgii z okazji rozpoczynającej się prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej (2011), podczas promocji Mazur w ramach plebiscytu na 7 Nowych Cudów Świata – podczas koncertu wybitnego polskiego pianisty Wojciecha Waleczka.
W latach 2017–2018 uczestniczył w projekcie „Galeria Starego Olsztyna”, prezentując w przestrzeni miasta zdjęcia Olsztyna z lat 70. i 80.
Od ponad 20 lat jako wolontariusz współpracuje z Fundacją „Borussia”, angażując się np. w międzynarodowe projekty edukacyjne dla młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy „Wyspa dzieci”. Uczestniczy aktywnie w aukcjach charytatywnych, wystawiając swoje prace na szczytne cele.
Jest autorem zdjęć zamieszczonych w 24 książkach oraz w wielu folderach reklamowych i krajoznawczych. W 2018 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna za całokształt pracy fotograficznej i zasługi w upowszechnianiu walorów dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur.