Stół w naszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę, służy do przyrządzania i spożywania posiłków, do odrabiania lekcji, czytania, majsterkowania, grania w karty szycia i pisania. Stanowi centralne miejsce każdego domu. Przy stole odbywają się także spotkania rodzinne i koleżeńskie. Przy stole toczy się dyskusje. Na stole podpisuje się ważne dokumenty i układa puzzle. Stół, oprócz swojej funkcji użytecznej, zajmuje ważne miejsce w sztuce czy historii.

STÓŁ to tytuł projektu Marty Andrzejczyk – olsztyńskiej animatorki społeczno-kulturalnej, pieśniarki, aktorki Białego Teatru, realizowany w ramach studiów Pedagogika Teatru, do którego zaprosiła seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach. Podczas cyklu spotkań, od stycznia do marca 2023, zostały przeprowadzone warsztaty twórcze, których głównym założeniem była wspólna refleksja o roli stołu w życiu osobistym, lokalnym i państwowym.

Dzieliliśmy się wspomnieniami, rozmawialiśmy o funkcji, znaczeniu i pamięci stołu. Efektem tych spotkań jest całodniowa instalacja artystyczna realizowana w Miejskim Ośrodku Kultury w Jezioranach, na którą złożą się obiekty powstałe podczas warsztatów: obrus stworzony przez uczestników, słuchowisko, zastawa stołowa. Usłyszymy historię nakryć stołu, a także zaprosimy zwiedzających do interaktywnych działań przy stole.

Grupy umówione:
11:00 – Start – Seniorzy, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jezioranach
12:35, 13:40 – grupy ze Szkoły Podstawowej w Jezioranach

15:00 – Otwarta prezentacja instalacji – WSTĘP WOLNY – zapraszamy!

Pomysłodawczyni: Marta Andrzejczyk
Realizacja: seniorzy i seniorki z DDPS w Jezioranach
Opiekunka DDPS: Emilia Półtorak

Projekt dyplomowy został zrealizowany w ramach studiów Pedagogiki Teatru na Uniwersytecie Warszawskim.

Skip to content