8 października 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Jezioranach odbył się wernisaż fotografii Natalii Tejs. Cykl prezentowanych zdjęć zatytułowany został przez autorkę „Zapomniane Miejsca” i realizowany w formie Artystycznego Projektu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wystawa ta była znakomitym dokumentem pozostałości cennych budowli na terenach dawnych Prus Wschodnich. Autorka w swoich fotografiach bezpośrednio ukazuje stan bezpowrotnego przemijania wyjątkowych dla architektury miejsc. Poprzez zarejestrowany aparatem fotograficznym temat, skłania widza do zadumy i przemyśleń, że nic nie jest trwałe. Jedynie człowiek jest w stanie wpłynąć, a nawet powstrzymać proces degradacji, niszczenia tego, co sam stworzył. Każda fotografia jest źródłem informacji o danym miejscu.
W milczący sposób opowiada o swym obecnym położeniu, o sytuacji, w jakiej dziś się znajduje. Odbiorcy trudno przejść obojętnie obok nie nawiązując osobistych relacji
z obrazem. Prace Natalii Tejs są ciekawe pod względem artystycznym i estetycznym, dają oczom ukojenie i pokarm duchowy wzbogacając o nowe doświadczenie percepcji wzrokowej.

Wystawa ta, już w czasie otwarcia cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Jezioran jak i twórców skupionych wokół lokalnych działań artystycznych.

Wernisażowi towarzyszyła starannie dobrana muzyka i odpowiednio zaaranżowane wnętrze stwarzając niezwykłą atmosferę. Nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie dalszych tego typu wydarzeń kulturalnych w Miejskim Ośrodku Kultury w Jezioranach.