W ostatni weekend sierpnia nieopodal Jezioran na Warmii będzie można posłuchać nastrojowej, kameralnej muzyki na żywo w przepięknym otoczeniu lokalnej przyrody i zabytkowej architektury. Pochodzący z Olsztyna wiolonczelista i aranżer Michał Pepol jako kurator muzyczny festiwalu Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne zaprosił do Jezioran wybitnych polskich muzyków, z którymi występował w kraju i za granicą: pianistę Bartka Wąsika, skrzypaczkę Izabellę  Szałaj-Zimak oraz klarnecistę Andrzeja Cieplińskiego. Termin festiwalu zbiega się z charakterystycznymi dla Warmii zlotami szykujących się do odlotu żurawi – stąd nazwa Klangor – krzyk żurawia. Motyw odgłosów ptaków będzie też obecny w utworach prezentowanych na festiwalu.

Trzydniowy Klangor otworzy  wiolonczelista Michał  Pepol  koncertem pt. Vox cellestis. Pod tą intrygującą nazwą kryje się godzinny koncert muzyki na wiolonczelę solo i elektronikę, w którego program wchodzą m.in. utwory takich kompozytorów jak Olivier Messiaen, Steve Reich, Paweł Mykietyn czy Arvo Pärt. Vox cellestis to autorski wybór niezwykłych kompozycji wiolonczelowych – wśród nich znajdzie się również własny utwór Michała, a także muzyka w jego opracowaniach.

W drugim dniu wydarzenia publiczność wysłucha godzinnego Kwartetu na koniec czasu Oliviera Messiaena w wykonaniu Michała Pepola (wiolonczela), Bartka Wąsika (fortepian), Izabelli Szałaj-Zimak (skrzypce) oraz Andrzeja Cieplińskiego (klarnet). Ośmioczęściowy Kwartet… powstał w obozie koncentracyjnym w Görlitz (dzisiejszy Zgorzelec), gdzie kompozytor przebywał od 1940 r. Prawykonanie utworu miało miejsce w 1941 r. w obozowym baraku teatralnym, gdzie pośród przeszywającego chłodu słuchało go ponad 400 jeńców. Messiaen był człowiekiem niezwykle religijnym i w swoich utworach w oryginalny sposób łączył katolicką teologię  z fascynacją kulturą Indii oraz uwielbieniem przyrody.

Ostatni festiwalowy wieczór należeć będzie do pianisty Bartka Wąsika, który wykona swój utwór Pianokrąg – godzinną kompozycję, inspirowaną dźwiękami polskiej przyrody. Brzmienie fortepianu będzie przeplatać się z dźwiękami syntezatora oraz naturalnymi odgłosami przyrody, takimi jak szum wiatru czy śpiew ptaków. Pianokrąg to swego rodzaju hołd dla natury, który z pewnością będzie idealnym uwieńczeniem pierwszej edycji jeziorańskiego festiwalu, bowiem jego ostatnie dźwięki wybrzmiewają właśnie przy akompaniamencie klangoru żurawi, który pianista nagrał podczas wędrówek po warmińskich łąkach.

Koncerty odbywać się będą w dniach 27-29 sierpnia 2021 r., codziennie o godz. 19.30, w kościele św. Rocha w Tłokowie/Kramarzewie. Jest to jeden z grupy dziesięciu kościołów pielgrzymkowych na Warmii, wzniesiony w charakterystycznym dla warmińskiej architektury stylu baroku ceglanego. Usytuowanie kościoła ok. 3 km na północ od Jezioran, wśród malowniczych pól i z dala od innych zabudowań, tworzy niepowtarzalny klimat dla kameralnych wydarzeń kulturalnych. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Organizatorzy: MOK Jeziorany, Gmina Jeziorany, Parafia Jeziorany
Patroni: Cittaslow Polska, Dwójka – Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Warming
Sponsorzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury, Macrosat – internet telewizja telefon, MIF Food Engineering Polska, Fajne Miejsce The Great Place, Masdar Fotowoltaika

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny, konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja wejściówek (możliwa jest rezerwacja na cały festiwal lub na pojedyncze dni) – w tym celu prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny: mok.biuro@wp.pl, 89 71 81 216, a następnie przesłanie wypełnionego i podpisanego Formularza Rezerwacji (skan lub zdjęcie).

Prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM wydarzenia.

 

 

Skip to content