Zapraszamy na  dwudniową imprezę „EtnoZybork – ceramika i drewno” organizowaną w Jezioranach w ramach tygodnia Cittaslow.  W weekend 17-18 września 2022 r. jedna z uliczek Jezioran, dawnego Zyborka, zamieni się w artystyczny pasaż etnograficzny.

Wydarzenie ropoczniemy w sobotę o godz. 13.00 od otwarcia wystawy pt. Władysław Downarowicz – drewno z duszą”, która przyjedzie do nas prosto z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Na wystawę zaprosiliśmy Piotra Bojarskiego, autora książki „Drogi na Warmię i Mazury. Wspomnienia, relacje, zbiory rodzinne”, która zawiera wywiad z Państwem Downarowicz. Bardzo liczymy na obecność na tym spotkaniu Pani Krystyny Warkowskiej-Downarowicz, wdowy po artyście. Drogi na Warmię i Mazury prowadziły często z Wileńszczyzny i w związku z tym będziemy mieli dla Państwa kresowy akcent  – bliny pieczone na glinianych patelniach w specjalanie zainstalowanym na czas wydarzenia piecu kopułowym.

Polecamy Państwa uwadze przepiękne wyroby rękodzielnicze, które przywiozą ze sobą na EtnoZybork lokalni artyści, a także warsztaty, na których będzie można pomalować filiżankę czy popracować na kole garncarskim. Nie zabraknie etnowarsztatów dla dzieci. Nasz EtnoZybork odwiedzą Państwo Maculewicz z Derca – twórcy „Jezioranki”, popularnej drewnianej statuetki wręczanej od wielu lat zwycięzcom Wojewódzkiego Przeglądu Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur.

Całość uświetnią dwa koncerty. W sobotę zagra dla Państwa energetyczny zespół folk off OREADA, który w zeszłym roku skradł serca naszej jeziorańskiej publiczności. A w niedzielę wystąpią przed Państwem Ania Broda & Tolek Broda ze swoim muzycznym spektaklem pt. „Dźwięki i słowa ulepione z tradycji”. Artyści mają w swoim repertuarze muzykę tradycyjną, pieśni, tańce i melodie z Warmii i Mazur, w tym zapomniane utwory śpiewane dawniej w czasie jesiennych obrzędów związanych ze zbiorami plonów oraz żywiołowe tańce charakterystyczne dla lokalnej tradycji muzycznej jak np. jedyny w swoim rodzaju i nieznany pod tą nazwą w żadnym innym regionie Polski – taniec weselny biwat.  W niedzielnym programie koncertu znajdzie się tradycyjna zabawa zwana „Gliniak”, zapisana przez etnografów badających tereny Warmii i Mazur w latach 50-tych XX w. Instrumenty wykorzystane w koncercie nawiązują do najstarszej formy grania na instrumentach strunowych drewnianych (chordofony) jak np. lira korbowa czy kantele.

To będzie miłe, artystyczno-sąsiedzkie i kreatywne spotkanie w duchu cittaslow! Widzimy się na Konopnickiej 4!

W sobotę rozpoczynamy o godz. 13.00, w niedzielę o 11.00.

Wstęp wolny.

Miejsce: przed budynkiem MOK Jeziorany, ul. Konopnickiej 4.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

 

Skip to content